















26x4.0" Fat-tire Off Road Ebike
Wildeway Advent All-Terrain Fat Ebike
Choose your plan
Size & Fit
Select your height.
Select your height.
Learn about More Features
| General Info | |
|---|---|
| Model Name | Wildeway Advent |
| Frame | High-Carbon Steel |
| Full Suspension | Horst-link Rear Suspension and 120MM Front Fork |
| Size Guide | |
|---|---|
| User Height Range | 5'2'' ~ 6'4'' |
| Seat Height Range | 33.4"-41.3" |
| Speed & Range | |
|---|---|
| Max Speed (Default) | 32 MPH |
| Max Speed Adjustable Range | 10~32 MPH |
| Throttle Range | 30 Miles |
| Pedal Assist Range | 80 Miles |
| E-system | |
|---|---|
| Rear Hub | 48V, 750W, 1300W (peak), 68Nm |
| Battery | 48V,20Ah (960Wh), IPX6, Certificated by UL 2271 |
| Cell | Samsung/LG 21700 cell |
| Charger | 54.6V 3A Fast Charger |
| Display Type | LCD Color Display |
| Sensors | Cadence Sensor |
| USB Port | USB Type-C phone charge |
| Throttle Assist | Half-twist |
| Pedal Assist | 5 PAS Levels |
| Front Light | 600LM LED, Adjustable angle |
| Rear Light | Braking Indicator and Turn signal |
| Water Resistant | IPX 65 |
| Wheels | |
|---|---|
| Rims | Aluminum alloy |
| Tire | 26"x4.0" puncture-resistant tires |
| Brake | Hydraulic Disc Brakes |
| Rotors | 180mm front / 180mm rear |
| Brake Levers | Aluminum Alloy, with power cutoff |
| Weight & Dimensions | |
|---|---|
| Bike Weight | 48.3 kg / 106.5 lbs |
| Max Bike Load | 225 kg / 500 lbs |
| Rear Rack Load | 50 kg / 110 lbs |
| Bike Dimensions | 79.5*28.7*45.6 inch |
| Drivetrain | |
|---|---|
| Chainrings | 52T narrow-wide chainring |
| Crankset | Aluminum Alloy, 170mm |
| Cassette | 7-speed, 14-28T |
| Chain | KMC 7-speed |
| Rear Derailleur | SHIMANO, 7-speed |
| Shift Lever | SHIMANO, 7-speed |
Couldn't load pickup availability
Safety Certified in Accordance with UL 2849.
Features & Details
● 48V 20Ah (960Wh) Long-Range Battery with Samsung/LG Cells
● 1400W Peak Motor, 95Nm Torque
● Top speed 30+ mph
● 5-level pedal assist, Walk mode, USB charging
● 26*4.0" Fat Tire
● Full Suspension
● Shimano 7-speed
Shipping & Warranty
Free Shipping to US except Alaska, Hawaii, Puerto Rico & other US territories.
15-Day Trial - Return it to us if you’re not 100% satisfied with your purchase. Restocking fee applies.
1-Year Warranty - our industry-leading 1-year warranty covers all electrical components as well. See details here.
What's Included
Wildeway Advent Ebike
Manual & Quickstart Guide
Toolkit to help you assemble the bike
Battery, Charger, Front & Rear Light, Display, Front & Rear Fender, Rear Rack, Cable Binder, Bike Kickstand and Left & Right Pedals
Ships in 1-2 days.
15-day Trial
1-Year Warranty
Calculate Your Range
See how far you can go based on pedal assist levels.
Select Pedal Assist Level (PAS):
*Estimates based on rider weight 80kg, flat road at 33℃. Actual range may vary.
Begin Your Adventure
Motor & Performance
Power and Control for Every Rider
range·Battery
Up to 80 Miles of Range
Fat Tires
Conquer Any Terrain
SHOCK ABSORPTION SYSTEM
Full Suspension
Braking System
Dual Hydraulic Brakes
Ride Smarter, Stay Secure
Track It Anytime, Anywhere
Specification & Geometry
Specification
Frameset
E-system & Drivetrain
Wheels
Speed & Range
Accessories
Weight & Dimensions
Geometry
Unboxing Video
Add a short description for this section
















