








Wildeway FW11S - 15Ah Step-thru Ebike
48V 750Wh Battery Folding Ebike
Learn about More Features
| General Info | |
|---|---|
| Model Name | Wildeway FW11S-15Ah |
| Frame | Step-Thru Frame |
| Front Suspension | Spring Fork |
| Size Guide | |
|---|---|
| User Height Range | 5'2'' ~ 6'3'' |
| Seat Height Range | 33.5"-41.3" |
| Speed & Range | |
|---|---|
| Max Speed (Default) | 20 MPH |
| Max Speed Adjustable Range | 12~28 MPH |
| Throttle Range | 30 Miles |
| Pedal Assist Range | 40 Miles |
| E-system | |
|---|---|
| Rear Hub | 48V, 500W, 750W (peak), 64Nm |
| Battery | 48V, 15Ah (720Wh) |
| Charger | 48V 2A Fast Charger |
| Display Type | LCD Display |
| Sensors | Cadence Sensor |
| Throttle Assist | Trumb Throttle |
| Pedal Assist | 5 PAS Levels |
| Front Light | Adjustable angle |
| Rear Light | Braking Indicator |
| Water Resistant | IPX 65 |
| Wheels | |
|---|---|
| Rims | Step-Thru Aluminum alloy |
| Tire | 20"x3.0" puncture-resistant tires |
| Brake | Mechanical Disc Brakes |
| Rotors | 160mm front / 160mm rear |
| Brake Levers | Aluminum Alloy, with power cutoff |
| Weight & Dimensions | |
|---|---|
| Bike Weight | 32.1 kg / 70.8 lbs |
| Max Bike Load | 150 kg / 330 lbs |
| Rear Rack Load | 30 kg / 66 lbs |
| Folded Dimensions | 34.6*18.1*27.6 inch |
| Drivetrain | |
|---|---|
| Chainrings | 52T narrow-wide chainring |
| Crankset | Aluminum Alloy, 160mm |
| Cassette | 7-speed, 14-28T |
| Chain | KMC 7-speed |
| Rear Derailleur | SHIMANO, 7-speed |
| Shift Lever | SHIMANO, 7-speed |
Verfügbarkeit für Abholungen konnte nicht geladen werden
15-Day Free Trial
1-Year Warranty
Shipping & Warranty
Free Shipping to Canada and US except Alaska, Hawaii, Puerto Rico & other US territories.
15-Day Trial - Return it to us if you’re not 100% satisfied with your purchase. Restocking fee and handle fee applies. See details here.
1-Year Warranty - Wildeway provides 1-year free diagnostic and maintenance services for customers. See details here.
What's in the Box
- E-Bike Body
- User's Manual
- Toolkit to help you assemble the bike
- Battery, Battery Key, Charger, Front Light, Left & Right Pedal, Front wheel quick-install accessories and Bike Saddle.
Contact Information
WILDEWAY LTD
Address:445 North Broadway
Denver, CO 80203
Email: support@wildewayebike.com
Call Us: +1 (213)329-2156
Time: Sun-Fri 5 pm-4 am(PST)
WhatsApp: +1 909 893 4722
Warehouse: Rancho Cucamonga, CA 91730

750W MOTOR
Empower your ride with the 750W motor and deliver greater torque. This powerhouse is the secret behind the bike's stunning mountain climbing ability.

Up to 65 Miles
48V/15Ah Removable Lithium Battery— Deliversup to 65 miles in pedal-assist mode (PAS)and40 miles in pure electric modeon a single charge.Recharges fully in just 5-7 hours with a 2A charger.
Battery weight: 18 lbs

Mechanical Disc Brakes
This advanced braking technology ensures waterproof and dustproof capabilities, offering you immense reliability in any weather condition. The design encourages free riding, requiring minimal maintenance.

High-luminance Headlight
Bright headlight provides a brighter, safer, and more enjoyable environment for night riding. The unique LED circle illuminates your path while making you easily visible to others.

Specification & Geometry
Specification
Frameset
E-system & Drivetrain
Wheels
Speed & Range
Accessories
Weight & Dimensions
Geometry



















