Peak 2300w Dual Motor Step-thru Ebike
SummitX 32ah - Combo
Choose your plan
Size & Fit
Select your height.
Select your height.
Pre-Order extra discount of $100: PRE100US.
Learn about More Features
| General Info | |
|---|---|
| Model Name | Wildeway SummitX |
| Frame | Step-Thru High-Carbon Steel |
| Full Suspension | Spring Fork, 65 mm travel with preload adjustment and lock-out |
| Size Guide | |
|---|---|
| User Height Range | 5'2'' ~ 6'4'' |
| Seat Height Range | 35"-43.3" |
| Speed & Range | |
|---|---|
| Max Speed (Default) | 20 MPH |
| Max Speed Adjustable Range | 12~28 MPH |
| Throttle Range | 65 Miles |
| Pedal Assist Range | 100 Miles |
| E-system | |
|---|---|
| Front Hub | 48V, 500W, 1000W (peak), 50Nm |
| Rear Hub | 48V, 750W, 1300W (peak), 68Nm |
| Battery | 48V, 32Ah (1536Wh)/60Ah (2880Wh), IPX6, Certificated by UL 2271 |
| Charger | 48V 4A Fast Charger |
| Display Type | LCD Color Display |
| Sensors | Cadence Sensor |
| USB Port | USB Type-C phone charge |
| Throttle Assist | Half-twist |
| Pedal Assist | 5 PAS Levels |
| Front Light | Adjustable angle |
| Rear Light | Braking Indicator and Turn signal |
| Water Resistant | IPX 65 |
| Wheels | |
|---|---|
| Rims | Aluminum alloy |
| Tire | 20"x4.0" puncture-resistant tires |
| Brake | Hydraulic Disc Brakes |
| Rotors | 180mm front / 180mm rear |
| Brake Levers | Aluminum Alloy, with power cutoff |
| Weight & Dimensions | |
|---|---|
| Bike Weight | 42 kg / 93 lbs |
| Max Bike Load | 160 kg / 350 lbs |
| Rear Rack Load | 50 kg / 110 lbs |
| Folded Dimensions | 38.1*22*35.4 inch |
| Drivetrain | |
|---|---|
| Chainrings | 52T narrow-wide chainring |
| Crankset | Aluminum Alloy, 165mm |
| Cassette | 7-speed, 14-28T |
| Chain | KMC 7-speed |
| Rear Derailleur | SHIMANO, 7-speed |
| Shift Lever | SHIMANO, 7-speed |
Verfügbarkeit für Abholungen konnte nicht geladen werden
What's Included
Wildeway SummitX Ebike
Manual & Quickstart Guide
Toolkit to help you assemble the bike
Battery, Charger, Front & Rear Light, Display, Front Fender, Cable Binder, Bike Kickstand and Left & Right Pedals
Shipping & Warranty
Free Shipping to US except Alaska, Hawaii, Puerto Rico & other US territories.
15-Day Trial - Return it to us if you’re not 100% satisfied with your purchase. Restocking fee applies.
1-Year Warranty - our industry-leading 1-year warranty covers all electrical components as well. See details here.
Free Shipping
15-day Trial
2-Year Warranty
Calculate Your Range
See how far you can go based on pedal assist levels.
Select Pedal Assist Level (PAS):
*Estimates based on rider weight 80kg, flat road at 33℃. Actual range may vary.
The Do-Anything Beast
Motor & Performance
Conquer Any Terrain
Range · Power · Certified
Safety Certified Battery
SummitX's 48V 1536Wh removable battery delivers 100-Miles pedal-assist range with 4A fast charging, featuring a 14-protection BMS and extreme climate resilience (-20°C to 50°C) for all-terrain adventures.
Strength · Versatility · Utility
Multifunctional Rear Rack
Portability · Convenience · Freedom
Compact Foldable Design
Brake System
High-Performance Brakes
Specification & Geometry
Specification
Frameset
E-system & Drivetrain
Wheels
Speed & Range
Accessories
Weight & Dimensions
Geometry
Unboxing Video
Add a short description for this section


















