










Comfortable Off Road Stetp-Over Ebike
KRAKEN
Choose your plan
Size & Fit
Select your height.
Select your height.
Learn about More Features
| General Info | |
|---|---|
| Model Name | Wildeway Kraken |
| Frame | High-Carbon Steel |
| Full Suspension | Horst-link Rear Suspension and 80MM Front Fork |
| Size Guide | |
|---|---|
| User Height Range | 5'4'' ~ 6'4'' |
| Seat Height Range | 34.6"-39.4" |
| Speed & Range | |
|---|---|
| Max Speed (Default) | 32 MPH |
| Max Speed Adjustable Range | 12~32 MPH |
| Throttle Range | 25 Miles |
| Pedal Assist Range | 80 Miles |
| E-system | |
|---|---|
| Front Hub | 48V, 750W, 1300W (peak), 68Nm |
| Rear Hub | 48V, 750W, 1300W (peak), 68Nm |
| Battery | 52V 25Ah (1300Wh) Long-Range Battery |
| Cell | Samsung/LG 21700 cell |
| Charger | 52V 3A Fast Charger |
| Display Type | LCD Color Display |
| Sensors | Cadence Sensor |
| USB Port | USB Type-C phone charge |
| Throttle Assist | Half-twist |
| Pedal Assist | 5 PAS Levels |
| Front Light | 600LM LED, Adjustable angle |
| Rear Light | Braking Indicator and Turn signal |
| Water Resistant | IPX 65 |
| Wheels | |
|---|---|
| Rims | Aluminum alloy |
| Tire | 26"x4.0" puncture-resistant tires |
| Brake | Hydraulic Disc Brakes |
| Rotors | 180mm front / 180mm rear |
| Brake Levers | Aluminum Alloy, with power cutoff |
| Weight & Dimensions | |
|---|---|
| Bike Weight | 49 kg / 108 lbs |
| Max Bike Load | 225 kg / 500 lbs |
| Rear Rack Load | 50 kg / 110 lbs |
| Bike Dimensions | 79.9*28.3*48.4 inch |
| Drivetrain | |
|---|---|
| Chainrings | 52T narrow-wide chainring |
| Crankset | Aluminum Alloy, 170mm |
| Cassette | 7-speed, 14-28T |
| Chain | KMC 7-speed |
| Rear Derailleur | SHIMANO, 7-speed |
| Shift Lever | SHIMANO, 7-speed |
Impossible de charger la disponibilité du service de retrait
Features & Details
● 52V 25Ah (1300Wh) Long-Range Battery with 21700 Cells
● 2600W Peak Daul Motor
● Top speed 32 mph
● 5-level pedal assist, Walk mode, USB charging
● 26*4.0" Fat Tire
● Full Suspension
● Shimano 7-speed
Shipping & Warranty
Free Shipping to US except Alaska, Hawaii, Puerto Rico & other US territories.
15-Day Trial - Return it to us if you’re not 100% satisfied with your purchase. Restocking fee applies.
1-Year Warranty - our industry-leading 1-year warranty covers all electrical components as well. See details here.
What's Included
Wildeway KRAKEN Ebike
Manual & Quickstart Guide
Toolkit to help you assemble the bike
25Ah Battery, Charger, Front & Rear Light, Display, Front Fender, Cable Binder, Bike Kickstand and Left & Right Pedals
Ships in 1-2 days.
15-day Trial
2-Year Warranty
Contact Information
WILDEWAY LTD
Address:445 North Broadway
Denver, CO 80203
Email: support@wildewayebike.com
Call Us: +1 (213)329-2156
Time: Sun-Fri 5 pm-4 am(PST)
WhatsApp: +1 909 893 4722
Warehouse: Rancho Cucamonga, CA 91730
Calculate Your Range
See how far you can go based on pedal assist levels.
Select Pedal Assist Level (PAS):
*Estimates based on rider weight 80kg, flat road at 33℃. Actual range may vary.
Tow More. Carry More.
Unparalleled Payload
Motor & Performance
Effortless Power for Every Rider
Brake System
4-Piston Dual Hydraulic Brakes
Battery & Range
Safety Certified Battery
Safety Lights
High-luminance Headlight
Comfort & Stability
Full Suspension System
Specification & Geometry
Specification
Frameset
E-system & Drivetrain
Wheels
Speed & Range
Accessories
Weight & Dimensions
Geometry
Unboxing Video
Add a short description for this section

















