Wildeway ORCA Step-over Folding Ebike
Fat tire Ebike with Full Suspension
Learn about More Features
| General Info | |
|---|---|
| Model Name | Wildeway ORCA |
| Frame | Aluminum Alloy |
| Full Suspension | Front: Hydraulic Suspension Fork, 65mm Travel, Rear: Horst Link Suspension |
| Size Guide | |
|---|---|
| User Height Range | 5'2'' ~ 6'4'' |
| Seat Height Range | 30.3"-37.4" |
| Speed & Range | |
|---|---|
| Max Speed (Default) | 28 MPH |
| Max Speed Adjustable Range | 12~28 MPH |
| Throttle Range | 40 Miles |
| Pedal Assist Range | 55 Miles |
| E-system | |
|---|---|
| Rear Hub | 48V, 500W, 1000W (peak), 50Nm |
| Rear Hub | 48V, 750W, 1300W (peak), 68Nm |
| Battery | Removable, 48V 20Ah (960Wh) |
| Charger | 48V 3A Fast Charger |
| Display Type | LCD Color Display |
| Sensors | Cadence Sensor |
| USB Port | USB Type-C phone charge |
| Throttle Assist | Half-twist |
| Pedal Assist | 5 PAS Levels |
| Front Light | Adjustable angle |
| Rear Light | Braking Indicator and Turn signal |
| Water Resistant | IPX 65 |
| Wheels | |
|---|---|
| Rims | Step-Thru Aluminum alloy |
| Tire | 20"x4.0" puncture-resistant tires |
| Brake | Hydraulic Disc Brakes |
| Rotors | 180mm front / 180mm rear |
| Brake Levers | Aluminum Alloy, with power cutoff |
| Weight & Dimensions | |
|---|---|
| Bike Weight | 33 kg / 73.2 lbs |
| Max Bike Load | 150 kg / 350 lbs |
| Rear Rack Load | 40 kg / 90 lbs |
| Folded Dimensions | 42.5*18.1*28.3 inch |
| Drivetrain | |
|---|---|
| Chainrings | 52T narrow-wide chainring |
| Crankset | Aluminum Alloy, 165mm |
| Cassette | 7-speed, 14-28T |
| Chain | KMC 7-speed |
| Rear Derailleur | SHIMANO, 7-speed |
| Shift Lever | SHIMANO, 7-speed |
In Stock! Ships within 1-2 business days.
15-Day Free Trial
1-Year Warranty
Features & Details
● 48V 20Ah (960Wh) Long-Range Battery
● 2300W Peak Dual Motor, 118Nm Torque
● Top speed 28 mph
● 5-level pedal assist, Walk mode, USB charging
● Full Suspension
● Shimano 7-speed
● Hydraulic Disc Brakes
Shipping & Warranty
Free Shipping to Canada and US except Alaska, Hawaii, Puerto Rico & other US territories.
15-Day Trial - Return it to us if you’re not 100% satisfied with your purchase. Restocking fee and handle fee applies. See details here.
1-Year Warranty - Wildeway provides 1-year free diagnostic and maintenance services for customers. See details here.
What's in the Box
- E-Bike Body
- User's Manual
- Toolkit to help you assemble the bike
- Battery, Battery Key, Charger, Front Light, Left & Right Pedal, Front and Rear Fenders, Rear Rack, Front wheel quick-install accessories and Bike Saddle.
Ships in 1-2 days.
15-day Free Trial
1-Year Warranty
Calculate Your Range
See how far you can go based on pedal assist levels.
Select Pedal Assist Level (PAS):
*Estimates based on rider weight 80kg, flat road at 33℃. Actual range may vary.
Fold. Ride. Go Anywhere.
Motor & Performance
Power Unleashed
Long-lasting Battery
Safety Certified Battery
shock absorption system
Full Suspension
Off-Road Ready
All-terrain Fat Tires
Safety·Instant Response
Dual Hydraulic Brakes







